Recenzenci

Współpraca z Wydawnictwem

Osoby zainteresowane współpracą z Wydawnictwem IZ PIB w charakterze Recenzenta prosimy o kontakt pod adresem monografie@iz.edu.pl (preferowane osoby w stopniu co najmniej doktora habilitowanego). W treści wiadomości należy uwzględnić zainteresowania badawcze.

Zasady recenzowania i kwalifikowania monografii zgłoszonych do wydawnictwa

  1. Każda złożona w wydawnictwie praca jest poddawana recenzji naukowej. Recenzję wykonują osoby posiadające co najmniej stopień doktora habilitowanego, wykwalifikowane w danej dziedzinie i afiliowane w innej jednostce naukowej niż ta, z której pochodzi autor pracy. Wydawnictwo stosuje tzw. „podwójną ślepą recenzję” (double-blind-review):  recenzenci i autorzy nie znają swojej tożsamości. W wydrukowanej już publikacji są ujawniane nazwiska recenzentów.
  2. Recenzent nie powinien podejmować się recenzji manuskryptu, gdy zachodzi podejrzenie co do konfliktu interesów wynikający z rywalizacji, współpracy lub innej relacji z autorem, co potwierdza pisemnie przez złożenie odpowiedniego oświadczenia.
  3. Recenzję wykonuje się według wskazówek przesłanych przez redakcję (Formularz dla recenzentów)
  4. Recenzent, który wie, że nie będzie mógł dotrzymać odpowiedniego terminu, powinien poinformować o tym redakcję.
  5. Tekst otrzymanej pracy powinien być traktowany jako poufny.
  6. Etapy kwalifikacji monografii do druku są następujące:
    • Przesłanie tekstu monografii przez autorów.
    • Ocena przez zespół redaktorów, ewentualne uwagi do autorów, odrzucenie pracy, jeśli nie spełnia wymogów redakcyjnych lub nie mieści się w profilu wydawniczym IZ PIB, albo po pozytywnym zaopiniowaniu przez redakcję –  skierowanie tekstu do recenzji.
    • Autorzy recenzowanych prac otrzymają kserokopię recenzji bez podania nazwiska recenzenta.
    • Recenzje mogą jednoznacznie opiniować pracę do publikacji, lub sugerować przyjęcie pracy pod warunkiem koniecznych zmian, lub odrzucić pracę.
    • Autor ma 14 dni na wniesienie poprawek sugerowanych przez recenzenta.
    • Adiustacja, korekta, przygotowanie monografii do druku.
    • Umowa wydawnicza, wniesienie opłaty.
    • Recenzje naukowe są wykonywane na podstawie umowy o dzieło sporządzonej przez Wydawnictwo IZ PIB.
  7. Redakcja dąży do wyeliminowania przypadków plagiatu oraz guest authorshipghostwriting. Aby przeciwdziałać przypadkom ghostwriting oraz guest authorship redakcja wymaga od autorów publikacji ujawnienia nazwisk wszystkich autorów, z podaniem ich afiliacji oraz informacji o istotnym wkładzie w powstanie pracy. Zjawiska ghostwriting,  guest authorship czy plagiatu są przejawem nierzetelności naukowej. Wszelkie wykryte przez redakcję przypadki ich wystąpienia będą skutkowały odrzuceniem pracy i ujawniane, włącznie z powiadomieniem odpowiednich podmiotów (instytucji macierzystych autorów, towarzystw naukowych, stowarzyszeń edytorów naukowych)